W czerwcu zakończyła się 4. edycja kursów e-learningowych dostępnych na portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych. Za pośrednictwem ankiet zamieszczonych na końcu każdego z tematów, otrzymaliśmy dużo ważnych opinii o jakości i treści kursu. Na kurs “Cyfrowe repozytoria dla małych instytucji kultury” zapisały się 82 osoby, natomiast na kurs “Współpraca z Europeaną” zarejestrowało się 30 uczestników. Tak jak w poprzednich edycjach, uczestnicy, którzy rozwiązali quizy z pozytywnym wynikiem oraz wypełnili ankiety ewaluacyjne, mogli uzyskać certyfikat zaświadczający ukończenie kursu.
Kurs “Współpraca z Europeaną” został oceniony średnio na 4,6, czyli niemalże tak samo jak w poprzednich edycjach. Większość uczestników uznała, że przedstawione zagadnienia będą przydatne w ich pracy zawodowej, a także są usatysfakcjonowani udziałem w kursie. Uczestnicy w dużej mierze dowiedzieli się o kursie od wykładowcy lub szefa, a większość z nich zatrudniona jest jako bibliotekarze.

Drugi, dłuższy kurs “Cyfrowe repozytoria dla małych instytucji kultury” uzyskał w tym cyklu średnią ocenę 4,59. Jeśli chodzi o źródło, z jakiego najwięcej uczestników znalazło informację o kursie, były nim różne strony i portale internetowe (7 osób). Część uczestników dowiedziała się też o kursie od wykładowcy lub szefa, albo poprzez facebooka. Tak jak w kursie o Europeanie, większość uczestników to bibliotekarze.
Otrzymaliśmy sporo uwag dotyczących treści i jakości kursów, niekiedy dość rozbieżnych. Wielu uczestników nalega na większą liczbę przykładów praktycznych oraz dokładniejsze omówienie pewnych zagadnień, z drugiej strony zaś pojawiły się głosy o tym, że w kursach zawarte jest zbyt wiele wiedzy i tematów niepotrzebnych w pracy konkretnych uczestników. Bardzo trudno jest znaleźć w takim przypadku “złoty środek” i sprawić, żeby kurs odpowiadał 100 procentom uczestników. Jednakże uwzględnimy wszystkie cenne dla nas komentarze i postaramy się wprowadzić nowe, elastyczne rozwiązania w następnym cyklu szkoleniowym.
Na kursy nie można się obecnie zapisywać, a wydawanie certyfikatów zostaje wstrzymane do momentu uruchomienia następnego cyklu.