Konferencja CIDOC 2012 w Helsinkach

Katedra w Helsinkach kilka minut przed północą

Konferencja CIDOC 2012: Enriching Cultural Heritage (wzbogacanie dziedzictwa kulturowego) odbyła się w Helsinkach (które w tym roku szczycą się mianem Światowej Stolicy Wzornictwa – World Design Capital) w dniach 10-14 czerwca. Konferencja jest organizowana raz do roku przez CIDOC/ICOM: Międzynarodowy Komitet ds. Dokumentacji (CIDOC) przy Międzynarodowej Radzie Muzeów (ICOM). W ubiegłym roku konferencja została zorganizowana w rumuńskim Sybinie (krótką notatkę na ten temat można znaleźć tutaj).

Prace komitetu CIDOC są interesujące z punktu widzenia PCSS, ponieważ w ramach projektu SYNAT wykorzystujemy opracowany przez ten komitet model konceptualny CIDOC CRM. CIDOC CRM pełni rolę głównej ontologii opisującej bazę wiedzy zawierającą dane na temat zasobów różnego typu (w tej chwili są to zasoby biblioteczne, katalogowe i muzealne), które oryginalnie są opisywane za pomocą metadanych w całkowicie odmiennych schematach. Do stworzenia takiej bazy wiedzy potrzebowaliśmy schematu umożliwiającego reprezentację opisów takich heterogenicznych zasobów. CIDOC CRM oferuje definicje i formalną strukturę do opisu jawnych i niejawnych konceptów i związków obecnych w dokumentacji dziedzictwa kulturowego, zatem wybór jest dość naturalny. Dodatkowym atutem CIDOC CRM jest to, że istnieje implementacja tego modelu w języku OWL, co jest bardzo przydatne w środowisku Semantic Web.

Podczas pierwszych prób przekształcania (mapowania) schematów bibliograficznych do CIDOC CRM zauważyliśmy, że reprezentacja książek w tym modelu jest bardziej złożona, niż reprezentacja obiektów muezalnych (chociaż, oczywiście, muzea mogą wystawiać książki, a biblioteki mogą posiadać zabytkowe tomy o wartości muzealnej). Więcej informacji na temat reprezentacji danych bibliograficznych w CIDOC CRM i ich mapowania można znaleźć w naszych publikacjach.

Początkowo zaproponowaliśmy własne rozszerzenia ontologii (głównie podklasy i podwłaściwości) CIDOC CRM umożliwiające reprezentację danych bibliograficznych, jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się na zastosowanie FRBRoo. FRBRoo to rozszerzenie ontologii CIDOC CRM również stworzone przez komitet CIDOC, które dodatkowo jest zgodne z modelem FRBR (Functional Requirements for Bibliographic Records) opracowanym przez IFLA (Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich). Wyróżniającą cechą FRBR jest opis publikacji (np. książki) na czterech poziomach:

 • dzieło (np. „Jądro ciemności” Josepha Conrada),
 • realizacja (np. pierwsze wydanie „Jądra ciemności”),
 • materializacja (zbiór wszystkich egzemplarzy wydania),
 • egzemplarz.

Podczas tegorocznej konferencji prezentowaliśmy wyniki związane z mapowaniem dużej liczby rekordów ze schematów MARC 21 i PLMET do FRBRoo.

Program konferencji obejmował warsztaty (w tym bardzo ciekawy, całodniowy warsztat na temat CIDOC CRM, FRBRoo i EDM, CRM Dig prowadzony przez Martina Doerra), spotkania grup roboczych, wykłady zaproszonych gości, a także „zwykłe” prezentacje. Motywy przewodnie konferencji to:

 • Co-operation & exchange (współpraca i wymiana),
 • Social media (media społecznościowe),
 • Semantic Web (semantyczny Internet),
 • Digital technologies and intangible cultural heritage (technologie cyfrowe i niematerialne dziedzictwo kulturowe),
 • Innovations in documentation (innowacje w dokumentacji),
 • Multilingualism and regional cultures (wielojęzykowość i kultury regionalne).

Jedno przemyślenie nt. „Konferencja CIDOC 2012 w Helsinkach

 1. Obawiam się, że moja pamięć nie jest wystarczająco dobra, żeby napisać bardziej rozbudowane opracowanie ponad dwa miesiące po konferencji. Co najwyżej mogę poprawić się następnym razem, mogę także spróbować odpowiedzieć na wszelkie pytania. Większość czasu spędziłam na sesjach Co-operation & exchange oraz Semantic Web.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*