Konferencja SEEDI – podsumowanie

Pod koniec maja 2012 odbyła się 7 konferencja SEEDI (South-Eastern European Digitisation Initiative), traktująca o problematyce digitalizacji w krajach południowo-wschodniej części Europy.

W ramach konferencji wygłoszono szereg interesujących wystąpień. Referat powitalny wygłosiła Jill Cousins – dyrektor wykonawczy fundacji Europeana. Podczas wystąpienia omówiła wizję nowego portalu Europeany, który ma się opierać na rozwiązaniach przetwarzania chmurowego oraz zwracać szczególną uwagę na potrzeby użytkowników. Wystąpienia w kolejnych sesjach dotyczyły między innymi partnerstwa publiczno-prywatnego na bazie doświadczeń Austriackiej Biblioteki Narodowej. Przytoczone zostały podstawowe wnioski płynące z takie współpracy i aspekty na które należy zwrócić szczególną uwagę podejmując się tego typu projektów. Przedstawiciel Czeskiej Biblioteki Narodowej przedstawił problem koordynacji zadań digitalizacyjnych i zastosowane rozwiązanie w ramach czeskich bibliotek. Omówiono również różnorodne projekty digitalizacyjne, realizowane w ramach bibliotek w Serbii, Chorwacji czy Słowenii. Poruszono również tematykę długoterminowego przechowywania danych źródłowych oraz zarządzania procesem digitalizacji. W tym obszarze przedstawiciel Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przedstawił narzędzia wspomagające proces digitalizacji, w tym oprogramowanie dLibra oraz dMuseion wraz z systemem do zarządzania procesem digitalizacji dLab oraz systemem wspomagającym długoterminowe przechowywanie danych źródłowych dArceo. W ramach wystąpień poruszano również problemy związane z OCR oraz podejścia do ich rozwiązywania, w szczególności w kontekście dokumentów historycznych, takich jak starodruki czy rękopisy.

Program konferencji wraz z dodatkowymi informacjami dostępny jest pod adresem: http://www.nuk.uni-lj.si/nukeng4.asp?id=483558290

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*