Hack4Europe! 2012 – Warszawa, Leuven

Hack4Europe! to seria konkursów programistycznych organizowanych przez Fundację Europeana i jej partnerów. Celem tych konkursów jest odkrywanie możliwości jakie otwarte dane związane z dziedzictwem kulturowym niosą dla rozwoju społecznego i ekonomicznego Europy. Aby poczuć atmosferę takiego wydarzenia, zachęcamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem jednego z zeszłorocznych konkursów.

W tym roku, w maju i czerwcu, PCSS współorganizuje dwa hakatony – w Warszawie i w Leuven. Działania te są częścią projektu Europeana Awareness.

Organizacja Hack4Europe 2012 Warsaw jest koordynowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy z PCSS. Konkurs ten odbędzie się w dniach 26-27 maja.

Organizacja Hack4Europe 2012 Leuven jest koordynowana przez Fundację Europeana we współpracy z PCSS. Konkurs ten odbędzie się w dniach 13-15 czerwca.

Ponadto w maju i czerwcu odbędą się jeszcze dwa konkursy organizowane przez inne instytucje..

W ramach każdego z hakatonów spotkać ma się do 35 programistów. Uzyskają oni dostęp do kolekcji zagregowanych przez Europeanę, zawierających ponad 20 milionów rekordów metadanych opisuących zabytki dziedzictwa kulturowego z całej Europy. Dostęp ten będzie realizowany poprzez API Europeany (zobacz dokumentację techniczną).

Uczestnicy Hack4Europe są zachęceni do stworzenia prototypów aplikacji, które pokażą jak można wykorzystać – zarówno społecznie, jak i biznesowo – otwarte zasoby kultury. Sugerowanymi (choć nie obowiązkowymi) tematami są:

  • Mobil-izacja: Aplikacje, które przeniosą zasoby Europeany na urządzenia mobilne, smartphone’y i tablety.
  • Mash-up: Łączenie API Europeany z innymi wolnymi zasobami, np. z Wikipedią.
  • Social-izacja: Aplikacje umożliwiające użytkownikowi dzielenie się zasobami Europeany przez serwisy społecznościowe
  • Przestrzeń użytkownika: Narzędzia umożliwiające użytkownikowi Europeany dodawanie komentarzy, tagowanie, linkowanie do zewnętrznych obiektów lub obiektów Europeany – także w formie gier
  • I Wojna Światowa: Aplikacje wykorzystujące prywatne archiwalia gromadzone przez zespół Europeany podczas otwartych zbiórek prowadzonych w Niemczech, Anglii, Belgii, Francji i Holandii.

Zachęcamy też do zapoznania się z prototypami opracowanymi w poprzednich edycjach konkursu.

Najlepsze prototypy aplikacji zostaną nagrodzone w czterech kategoriach:

  • najbardziej innowacyjna aplikacja,
  • aplikacja o największym potencjale społecznym,
  •  aplikacja o największym potencjale komercyjnym,
  • nagroda publiczności (na podstawie głosowania uczestników konkursu).

Spośród zwycięzców poszczególnych hakatonów serii Hack4Europe! 2012 międzynarodowe jury wyłoni 4 najlepsze prototypy, które zostaną nagrodzone podczas spotkania Digital Agenda Assembly w dniach 21-22 czerwca 2012 w Brukseli.

Gorąco zachęcamy do udziału w hakatonach. Strony rejestracyjne oraz szczegółowe informacje dostępne są pod adresami:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*