Kurs e-learningowy w portalu FBC

Od czerwca br. w ramach portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych stopniowo udostępniany jest bezpłatny kurs e-learningowy „Repozytoria cyfrowe dla małych instytucji kultury„.

Zawiera on informacje o tym, jak organizować i prowadzić cyfryzację różnego rodzaju dokumentów i ma na celu pomóc w stworzeniu wysokiej jakości bibliotek cyfrowych i umożliwić ich promocję poprzez udostępnienie informacji o dostępnych zasobach takim serwisom jak Europeana.

Kurs skierowany jest przede wszystkim (ale nie tylko) do pracowników małych instytucji kultury, takich jak biblioteki publiczne czy muzea regionalne. Może on być również źródłem wiedzy dla studentów kierunków takich jak bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, z którymi to dziedzinami digitalizacja zasobów i tworzenie bibliotek cyfrowych są w sposób oczywisty związane. Uczestnicy kursu będą mieli okazję zapoznać się z szeregiem instrukcji omawiających krok po kroku sposób realizacji typowych zadań cyfrowego bibliotekarza, m.in.: tworzenie opisów dla zdigitalizowanych obiektów, przygotowanie cyfrowych treści do publikacji w sieci czy promocja obiektów w sieci.

Każdy z tematów zakończony jest testem, pozwalającym uczestnikom sprawdzić zdobytą wiedzę. Docelowo kurs będzie składał się z kilkudziesięciu modułów pogrupowanych w 9 tematach.

Do końca roku 2011 uczestnictwo w kursie nie jest objęte żadnymi ścisłymi ramami czasowymi. Uczestnicy mogą wybrać dowolny z udostępnionych dotychczas tematów, zapoznać się z materiałem i przystąpić do testu weryfikującego zdobytą wiedzę. Od roku 2012 planowane jest organizowanie regularnych cykli szkoleniowych.

Informacje na temat tego, w jaki sposób się zapisać na kurs, można znaleźć w serwisie Federacji Bibliotek Cyfrowych pod adresem: http://fbc.pionier.net.pl/elearning/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*