Podsumowanie Hack4Europe!

Hack4Europe! to seria czterech imprez organizowanych w tym samym tygodniu w Poznaniu, Londynie, Barcelonie i Sztokholmie. Wszystkie spotkania organizowała Fundacja Europeana przy wsparciu lokalnych partnerów. W Poznaniu tymi partnerami byli Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Biblioteka Kórnicka PAN.

Celem tych spotkań było przygotowanie prototypowych aplikacji wykorzystujących informacje dotyczące 18 milionów obiektów dziedzictwa kulturowego zgromadzonych przez portal Europeana.

W każdej z edycji Hack4Europe! zespoły programistów rywalizowały o nagrody w czterech kategoriach: największy potencjał komercyjny , najsilniejsze oddziaływanie społeczne , najbardziej innowacyjny pomysł oraz nagroda publiczności.

W sumie we wszystkich edycjach wzieło udział 85 programistów, którzy przygotowali 48 prototypów. Wśród stworzonych aplikacji znajdowały się m.in. aplikacje wykorzystujące możliwości współczesnych smartfonów, sieci społecznościowych, czy programy ułatwiające łączenie zasobów zgromadzonych w Europeanie z serwisami takimi jak Wikipedia, stworzono także gry oraz wizualizacje np. europejska mapa praw autorskich.

Poznańska edycja odbyła się w dniach 7-8 czerwca w Pałacu Działyńskich w samym sercu poznańskiego starego rynku. Wzieło w niej udział 18 programistów z całej Polski, którzy w ciągu dwóch dni intensywnej pracy stworzyli 8 prototypowych aplikacji. Jury wyróżniło trzy programy:

  • w kategorii aplikacja o największym potencjale komercyjnym zwyciężyła aplikacja Art4Europe stworzona przez zespół pracowników firmy ITraff Technology w składzie Jakub Jurkiewicz , Marcin Szajek , Jakub Porzuczek oraz Tomasz Grzywalski,
  • w kategorii najbardziej innowacyjny pomysł wygrał projekt o nazwie „Europeana Field Game” stworzona przez Zbigniewa Tenerowicza i Piotra Kaletę reprezentujących Akademickie Koło Aplikacji Internetowych z Politechniki poznańskiej,
  • w kategorii największe oddziaływanie społeczne zwyciężyła gra Hackmemory, stworzona przez Bartka Indyckiego i Darka Walczaka. Aplikacja ta zwyciężyła również w kategorii nagroda publiczności.

Oprócz nagrodzonych aplikacji powstały również narzędzia umożliwiające integracje danych pochodzących z Europeany z API Google Maps oraz MediaWiki. Nagrody dla uczestników ufundowała Fundacja Europeana oraz fundusz inwestycyjny Speed Up Group.

Zwycięzca w kategorii największy potencjał komercyjny czyli aplikacja Art4Europe to aplikacja mobilna umożliwiająca identyfikacje dzieł sztuki na podstawie wykonanych telefonem komórkowym zdjęć. Użytkownik znajdując się np. w muzeum robi zdjęcie obrazu swoim telefonem. Na tej podstawie uzyskuje z Europeany dodatkowe informacje o tym obrazie. Jeżeli opis obrazu jest w języku, którego nie zna użytkownik, aplikacja Art4Europe może ten opis przetłumaczyć, a nawet zamienić na postać audio (przeczytać). Dodatkowo użytkownik może zostać skierowany np. do sklepu internetowego z reprodukcjami obrazu czy książkami o tym obrazie.

Aplikacja, która otrzymała nagrodę za pomysłowość to również program na telefony komórkowe. Jej celem jest umożliwienie użycia obiektów dziedzictwa kulturowego do tzw. gier miejskich. Użytkownicy tej aplikacji mogą przy pomocy swoich telefonów wyszukiwać interesujące obiekty dziedzictwa kulturowego a następnie wirtualnie „upuszczać” je w przestrzeni miasta. Inni użytkownicy w ramach zadań określonych w grze mogą te przedmioty wirtualnie „zbierać” zyskując w ten sposób kolejne punkty.

Ostatni z trójki poznańskich zwycięzców to internetowa gra logiczna Hackmemory (dostępna pod adresem http://hackmemory.drivent.pl/memory/start) . Moderator tej gry (np. nauczyciel) może wybrać obiekty dziedzictwa kulturowego związane z jakimś konkretnym tematem (np. tematem lekcji historii). Z wizerunków tych obiektów tworzona jest gra logiczna, w którą mogą grać inne osoby (np. uczniowie w czasie lekcji). Za każdym razem gdy połączą oni wybrane przez moderatora obiekty mają okazję zapoznać się informacjami o tych obiektach.

Polscy laureaci wzieli udział w drugim etapie konkursu, gdzie spośród zwycięzców wszystkich 4 hackathonów wyłonione zostały projekty najlepsze w skali europejskiej. Wśród lauretów znalazł się projekt Art4Europe!, obok niego wyróżniono następujące projekty:

  • Casual Curator (Londyn) – aplikacja ułatwiająca wykorzystywania cyfrowych wizerunków obiektów dziedzictwa kulturowego i informacji o tych obiektach w edukacji.
  • Time Mash (Sztokholm) – projekt umożliwiający wyszukiwanie obiektów w Europeanie na podstawie przy pomocy telefonu komórkowego (na podstawie pozycji geograficznej użytkownika telefonu) i porównywanie obecnego stanu zabytków z ich cyfrowymi wizerunkami w Europeanie.
  • Timebook (Barcelona) – projekt reprezentujący informacje o znanych postaciach historycznych pobierane z Europeany i DBPedii w formie zbliżonej do portalu Facebook (z cytatami, powiązanymi postaciami jako przyjaciółmi itp.)

Wręczenie nagród odbyło się 16 czerwca 2011 w Brukseli w czasie konferencji Digital Agenda Assembly. Zwycięzcy odebrali nagrodę z rąk Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej i komisarz europejską ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*