Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie już działa!

W dniu 12 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa, na której po raz pierwszy publicznie zaprezentowano serwis „Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie”. Serwis ten dostępny jest pod adresem http://cyfrowe.mnw.art.pl/ i wykorzystuje do swojego działania rozwijane w PCSS oprogramowanie dMuseion. W czasie konferencji prasowej wicedyrektor Muzeum i Główna Inwentaryzatorka Pani Lidia Karecka omówiła historię prac związanych z elektroniczną inwentaryzacją i digitalizacją zbiorów MNW. Głos zabrał również przedstawiciel PCSS, które w projekcie Cyfrowego MNW pełni rolę głównego partnera technicznego i dostawcy platformy informatycznej. Ponadto w konferencji udział wzięli przedstawiciele firm NIKON oraz Scanning 3D, które wsparły prace digitalizacyjne muzeum. Obiekty zdigitalizowane przez Scanning 3D można oglądać w specjalnym pokazie na stronach Cyfrowego MNW. Ostatnim z oficjalnych elementów konferencji była prezentacja działania portalu przeprowadzona przez dra Piotra Kopszaka, koordynatora d/s digitalizacji MNW.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów, a informacje o premierze MNW zostały wkrótce po niej podane w wielu internetowych serwisach informacyjnych, m.in. TVP, PAP, Rzeczpospolita oraz Gazeta.pl.

Zbiory Cyfrowego MNW są już dostępne w Europeanie. Transfer danych został zrealizowany przy współpracy z Federacją Bibliotek Cyfrowych w ramach projektu EuropeanaLocal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*