Pierwszy hackaton Europeany

W dniach 01-02.03.2011 w Hilversum (Holandia) odbył się pierwszy hackaton organizowany przez Europeanę. Hackaton to nieformalne warsztaty, którego celem w tym przypadku było zaprezentowanie możliwości użycia API Europeany. Podczas dwóch dni programiści mieli okazję stworzyć ciekawe projekty – szkice, prototypy lub nawet kompletne aplikacje. Warsztaty odbywały się w Holenderskim Instytucie Dźwięku i Wizji (Beeld en Geluid).

API OpenSearch Europeany pozwala na tworzenie aplikacji, które mogą przeszukiwać i wyświetlać metadane zbiorów Europeany. Przy jego użyciu można wyszukać obiekty, a wyniki ograniczać stosując dowolne elementy metadanych. Następnie dla każdego wyniku można pobrać pełen opis metadanych w formacie ESE.

Projekty dotyczyły takich tematów jak integracja z systemami CMS, wizualizacja danych czy kanały internetowe. Marcin Mielnicki z PCSS stworzył usługę udostępniającą kanał Media RSS generowany na podstawie dowolnego zapytania wyszukiwawczego. Może on być wykorzystany do prezentowania wyników wyszukiwania przy np. pomocy przeglądarki multimediów Cooliris. Spotkanie zakończyło się prezentacją pomysłów i prototypów, a najlepsze z nich zostały nagrodzone. Wyniki prac są przeznaczone do niekomercyjnego użytku i będą promowane przez Europeanę.

Poniżej dostępne są zdjęcia ze spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*