Internet okiem humanisty

Dnia 7 grudnia 2010 r. w Warszawie odbyło się II seminarium w cyklu Informatyzacja Instytucji Kultury – Instytucje Kultury w Internecie. Celem spotkania było zaprezentowanie, w jaki sposób instytucje kultury mogą zaistnieć oraz promować się w Internecie oraz jakie korzyści daje obecność w sieci.

Podczas tego seminarium Agnieszka Lewandowska z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zaprezentowała projekt Europeana, portal Europeana.eu oraz możliwości przekazywania danych do Europeany w ramach projektu EuropeanaLocal. Skupiono się na opisie Europeany oraz korzyściach jakie płyną z przyłączenia do niej danych (zwiększona widoczność, promocja, ciekawe sąsiedztwo, itp.). Przedstawiono także model przyłączenia oraz opisano możliwe ścieżki dla polskich regionalnych i lokalnych instytucji kultury. Liczymy, że w efekcie tej prezentacji uda się wzbudzić zainteresowanie tą tematyką w nowych środowiskach i dzięki temu przyłączyć nowe instytucje do Europeany poprzez projekt EuropeanaLocal i Federację Bibiotek Cyfrowych.

Jedną z wielu ciekawych prelekcji wygłoszonych w trakcie seminarium przedstawił pan Tomasz Rodowicz. Dotyczyła ona problematyki zainteresowania internauty teatrem i była zatytułowana „Teatr internetowy – czyli nowe media w kulturze”. Prezenter opowiadał o przyciągnięciu wirtualnego widza na podstawie własnych doświadczeń. Mowa była m.in. o nadawaniu tradycyjnego przedstawienia teatralnego (z normalną widownią) na żywo w Internecie, przy czym elementem scenografii był telebim wyświetlający komentarze internautów na temat przedstawienia. Tworząc w ten sposób trójkąt widz-aktor-internauta, którego każdy element współdziałał na siebie.

Strona główna serwisu Mapa Kultury

Na sam koniec zachęcamy także do zajrzenia na dwie strony:

  • Mapa Kultury – „pierwszy ogólnopolski portal interaktywny promujący polską kulturę regionów współtworzony przez użytkowników”,
  • Platforma Kultury – „interaktywny portal poświęcony kulturze i edukacji kulturalnej, mający na celu wymianę informacji, prezentację ciekawych praktyk i projektów z całej Polski oraz aktywizację środowisk kulturalnych”.

Powyższe strony zostały zaprezentowane w trakcie seminarium przez panią Karolinę Szczepanowską z Narodowego Centrum Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*