IX Ogólnopolska Konferencja „Automatyzacja bibliotek publicznych”

W dniach 25-26 listopada odbyła się dziewiąta edycja konferencji „Automatyzacja bibliotek publicznych”. Podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy (Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy, Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteka Narodowa) zaprosili wszystkich zainteresowanych do gmachu Biblioteki Narodowej.

Konferencja przeznaczona jest przede wszystkim dla kadry kierowniczej wojewódzkich i powiatowych bibliotek publicznych, ale także dla osób zajmujących się informatyczną stroną rozwoju bibliotek publicznych. Hasło tegorocznej konferencji to „REGIONALNE SIECI WSPÓŁPRACY STRATEGIE, NARZĘDZIA, REALIZACJE”. Trzeba przyznać, że większość referatów idealnie wpasowała się w to hasło i mieliśmy okazję zapoznać się różnymi podejściami do realizacji automatyzacji bibliotek, w szczególności zaś rozwoju infrastruktury IT, budowy zintegrowanych systemów bibliotecznych, edukacji w zakresie nowych technologii, strategii współpracy zarówno z innymi bibliotekami jak i z samorządami, czy też bardziej ogólnie roli bibliotek publicznych w życiu lokalnych społeczności.

Program konferencji pełny był więc interesujących referatów. Na uwagę zasługuje zwłaszcza bardzo inspirująca prezentacja Edwina Bendyka pt. „Między bitami i atomami. Cyfrowa przyszłość książki”. Polecamy również Państwa uwadze wystąpienia pracowników Biblioteki Narodowej w szczególności zaś prezentację dyrektor Katarzyny Ślaskiej pt. „Centrum Kompetencji ds. digitalizacji zbiorów bibliotecznych” oraz referat Joanny Potęgi i Dariusza Paradowskiego pt. „Którędy płyną zera a którędy jedynki – workflow digitalizacji” – niestety slajdy z tej ostatniej nie są dostępne online (pozostaje tylko czekać na publikacje pokonferencyjną).

Bardzo interesujący referat wygłosiła pani Magda Miller z MBP w Gorlicach w swoim wystąpieniu pt. „Siła mądrego samorządu. Zintegrowany system biblioteczny dla pięciu powiatów Małopolski” opowiedziała w bardzo zajmujący sposób o powstaniu konsorcjum bibliotek pięciu powiatów Małopolski, którego celem jest pozyskanie środków na stworzenie zintegrowanego systemu bibliotecznego.

Zespół Bibliotek Cyfrowych PCSS prezentował kursy e-learningowe ACCESS IT. Prezentacja spotkała się z dobrym przyjęciem. Mamy nadzieje, że przygotowane przez nas materiały będą również używane przez polskie biblioteki publiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*