40 lat Projektu Gutenberg

40 lat temu Michael Hart zapoczątkował Projekt Gutenberg. Jest to dobry moment, żeby zwrócić uwagę na fakt, iż digitalizacja książek nie zaczęła się w ostatnich kilkunastu latach a znacznie wcześniej. Hart poinformował na swojej stronie, iż całkowita liczba tytułów w Projekcie Gutenberg przekroczyła w sierpniu b.r. 37 500, a do momentu świętowania 40-lecia istnienia projektu przekroczy 40 000. Średnia 1 000 książek na rok w ciągu 40 lat nie jest być może zbyt imponująca, jednak autor projektu zapewnia, że w tym roku powinna się zbliżyć do 5000. Obecnie ze strony projektu http://gutenberg.org dziennie ściągane jest około 100 tysięcy książek co daje 3 miliony miesięcznie, czyli 36 milionów rocznie.

Michael Hart zwraca też uwagę na postęp jaki dokonał się w pamięciach przenośnych, które w 2000 roku miały 1 000 razy mniejszą pojemność i były 3 razy droższe.  Przenośne „kieszonkowe napędy” mogą obecnie pomieścić nawet do 2,5 miliona książek w formacie .zip i mimo, iż ich rozmiar nie do końca jest „kieszonkowy”, to nie są cięższe niż pojedyncza książka.

Jeśli wrócimy do roku 2000 to okaże się, że Google jeszcze przez 5 lat nie ogłosi „wynalezienia” eBooków, a Projekt Gutenberg będzie potrzebował jeszcze 2 i 3/4 roku, aby pochwalić się liczbą 10 000 tytułów. Na kolejną dekadę, do 2020 roku, pozostaje wiec wiele do zrobienia. Autor sugeruje, że do tego czasu pobierane będą petabajty danych, a wszystkie książki możliwe do znalezienia w domenie publicznej będą występować w przynajmniej kilku formatach elektronicznych.

Na koniec jednak autor wyraża obawę, iż jest prawdopodobne, że znowu zmienią się reguły, które będą ograniczały strefę domeny publicznej i jednocześnie ochraniały prawa autorskie pogłębiając problem tzw. „cyfrowego podziału” („The Digital Divide”).

Pełny tekst autorstwa Michael’a Hart’a można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*