Nowy model danych dla Europany

Europeana poinformowała, że został opublikowany Europeana Data Model (EDM), czyli model danych Europeany. Jest to nowy sposób organizacji danych, które Europeana będzie agregowała, przetwarzała i udostępniała. EDM jest znacznym ulepszeniem w stosunku do Europeana Semantic Elements (ESE), podstawowego modelu danych wykorzystywanego dotychczas i daje możliwość realizacji jakościowych zmian w sposobie, w jaki Europeana będzie traktowała metadane zebrane od dostawców treści i agregatorów.

Nowy model danych został opracowany przez uczestników projektów Europeana v1.0, EuropeanaConnect i ekspertów ze środowisk akademickich i kulturalnych. Ponadto EDM zatwierdzili specjaliści techniczni z bibliotek, muzeów, archiwów i zbiorów audiowizualnych. Jednak prace nad modelem danych nadal trwają i będzie on udoskonalany do końca roku 2010. EDM jest zgodny z ESE, więc żadne dane nie będą musiały być ponownie przekazywane.

Szczegółowe informacje można znaleźć w dokumentach EDM Primer i Definition of the EDM Elements.

Wszystkich zainteresowanych nowym modelem danych zachęcamy do udziału w dwóch bezpłatnych imprezach, które odbędą się w październiku: w konferencji Europeana Open Culture (14-15 października, Amsterdam) oraz w Dniu Europeany (19 października, Poznań).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*