Obiekty lokalnego i regionalnego dziedzictwa kulturowego w Europeanie

Celem trwającego już od ponad dwóch lat projektu EuropeanaLocal jest przyłączenie jak największej liczby lokalnych i regionalnych instytucji kultury do Europeany i wytworzenie standardowych zasad postępowania dla instytucji, które taką współpracę będą chciały rozpocząć już po zakończeniu projektu.

Przykładem takich działań w Polsce jest Federacja Bibliotek Cyfrowych, pełniąca rolę polskiego agregatora metadanych dla Europeany. FBC było pierwszym dostawcą treści przyłączonym do Europeany w ramach projektu EuropeanaLocal, a miało to miejsce w grudniu ubiegłego roku. Obecnie analogiczne połączenie udało się też nawiązać agregatorom danych z lokalnych i regionalnych instytucji Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Grecji, Niemiec, Słowenii, Słowacji, Bułgarii i Austrii.

We wrześniu planowana jest znacząca aktualizacja oprogramowania Europeany, do wersji o nazwie kodowej „Rhine”. Przed tą aktualizacją przyłączone mają zostać jeszcze Łotwa, Litwa, Czechy, Irlandia, Węgry, Belgia, Holandia, Portugalia i być może Francja. Tak duża skala działania potwierdza słuszność idei budowy krajowych agregatorów metadanych, która legła u podstaw projektu EuropeanaLocal, a potem została wpisana również w strategię rozwoju treści w Europeanie.

Mapa prezentująca aktualnie zarejestrowane w projekcie EuropeanaLocal agregatory metadanych dostępna jest na stronach tego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*