Europeana publikuje raport White Paper #1

1 czerwca 2010 Europeana poinformowała o wydaniu raportu „White Paper 1 Knowledge = Information in Context: on the Importance of Semantic Contextualisation in Europeana”. Pierwszy raport Europeany zwraca uwagę na kluczową rolę powiązanych danych (ang. linked data). Będą one znacząco wpływać na rozwój Europeany jak również będą wspomagać obywateli Europy w tworzeniu powiązań pomiędzy istniejącą wiedzą w celu osiągnięcia postępu kulturalnego i naukowego.

Powiązane dane dają maszynom możliwość tworzenia relacji i umieszczania terminów wyszukiwawczych w kontekście. Bez tego Europeana byłaby widziana jako prosta kolekcja obiektów cyfrowych. Z powiązanymi danymi potencjał jest dużo większy, wyjaśnia autor raportu, profesor Stefan Gradmann.

Profesor Gradmann na przykładzie słowa „Paris” pokazał jak wyniki wyszukiwania mogą prowadzić do przedmiotów paryskiego Luwru, gdzie można również obejrzeć obrazy z portretem Parysa, greckiego księcia który uprowadził Helenę Trojańską. Stamtąd linki prowadzą do kolejnych tematów powiązanych z mitologicznym Jabłkiem Niezgody a to z kolei do zakazanego jabłka zjedzonego przez Adama i Ewę.

Przedstawiony przykład pokazuje jak powiązane dane pozwolą Europeanie proponować połączenia pomiędzy milionami obiektów. Te połączenia mogą być później wykorzystane do tworzenia nowych pomysłów i wiedzy na skalę jaka do tej pory nie była możliwa.

Pełny tekst raportu można znaleźć na stronach Europeany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*