Raport „Biblioteki cyfrowe i książka elektroniczna (e-książka)”

Dwa dni temu na stronach Fundacji Nowoczesna Polska opublikowany został raport Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowany dla sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, zatytułowany „Biblioteki cyfrowe i książka elektroniczna (e-książka)”. Raport ten podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich zatytułowana jest „Biblioteki cyfrowe w Polsce” i omawia tę właśnie tematykę, ze szczególnym naciskiem na działania podejmowane przez Bibliotekę Narodową. Druga część raportu, zatytułowana „Książka elektroniczna (e-książka)”, zawiera informacje o tym czym jest e-książka, jak można z niej korzystać i jakie są wady i zalety tej technologii. Omówiony został także rynek książki elektronicznej. Raport kończą rozważania na temat tego, czy elektroniczna książka może zwiększyć czytelnictwo.

Raport ten zawiera niestety w kilku miejscach nieprecyzyjne bądź nieprawdziwe informacje. Zespół Bibliotek Cyfrowych PCSS, w trosce o jakość materiału przygotowanego dla członków Komisji, postanowił zająć się zauważonymi błędami. Pierwszą pomyłką jaka rzuciła nam się w oczy, jest umieszczona na str. 3 raportu informacja, iż Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa powstała w 2004 roku. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa powstała znacznie wcześniej – publicznie została ona udostępniona od 1 października 2002 roku, kilka miesięcy wcześniej niż Polska Biblioteka Internetowa. W celu usunięcia opisanego błędu najprościej byłoby poprawić treść raportu, ale niestety nie jest to możliwe. Poza tym wspomniana błędna informacja powtarzana jest od czasu do czasu w różnego rodzaju materiałach powstających w „instytucjach centralnych”. Tak więc poprawa pojedynczego raportu nie odniosłaby prawdopodobnie większego skutku. Dlatego też postanowiliśmy tu zastosować zdecydowanie bardziej innowacyjne rozwiązanie, polegające na usunięciu z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej wszystkich publikacji umieszczonych tam przed 2004 rokiem. Jako że takich publikacji jest dokładnie 327 (29 971 plików, ok. 1 GB danych), postanowiliśmy poświęcić na tę czynność cały 1 kwietnia br. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do poprawy samopoczucia autorów raportu.

Informacje o kolejnych działaniach związanych z poprawą raportu opublikujemy za rok, o ile będzie jeszcze taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*