Szkolenie ACCESS IT zakończone

W dniach 16-18 lutego 2010 r. w Centralnej Bibliotece Publicznej Werii (Βέροια – miasto położone w Macedonii Środkowej w Grecji) odbyło się szkolenie realizowane w ramach projektu ACCESS IT. Szkolenie poprowadzone przez Adama Dudczaka i Marcina Werla z ZBC PCSS obejmowało szeroką tematykę związaną z digitalizacją, tworzeniem bibliotek cyfrowych oraz agregowaniem metadanych m.in. na potrzeby Europeany. Szkolenie było podzielone na następujące bloki tematyczne:

  1. O co chodzi z tą digitalizacją i które obiekty powinny zostać zdigitalizowane?
  2. Jak digitalizować obiekty?
  3. Jak stworzyć repozytorium cyfrowe?
  4. Jak opisywać obiekty cyfrowe?
  5. Jak obiekty i metadane z repozytoriów cyfrowych mogą być wykorzystane?
  6. Jak (i dlaczego) przygotować repozytorium cyfrowe do współpracy z Europeaną?
  7. Jak uruchomić agregator metadanych?
  8. Czy powinienem wiedzieć coś więcej o długoterminowym przechowywaniu obiektów cyfrowych?
  9. Jak ocenić użyteczność i dostępność biblioteki cyfrowej?
  10. Co dalej?

W szkoleniu udział wzięło 15 osób reprezentujących Grecję, Serbię i Turcję.

ACCESS IT Training participants

W ramach projektu ACCESS IT osoby te będą w swoich krajach tworzyły centra kompetencji w zakresie bibliotek cyfrowych, starając się doprowadzić do wzrostu ilości dziedzictwa kulturowego dostępnego on-line i widocznego w Europeanie. Na podstawie materiałów przygotowanych na potrzeby szkolenia oraz wniosków z dyskusji i praktycznych części tego szkolenia, przygotowany zostanie kurs on-line. Będzie on wykorzystany do szerokiej akcji szkoleniowej pracowników instytucji kultury we wspomnianych trzech krajach. Szkolenie to, połączone z certyfikacją, ma objąć kilka tysięcy osób i przyczynić się do znacznego wzrostu wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie bibliotek cyfrowych.

Szkolenie odnotowane zostało przez regionalną prasę (1, 2, 3), a na stronach profilu Biblioteki Publicznej w Werii w serwisie Flickr opublikowane zostały zdjęcia ze szkolenia.

Centralna Biblioteka Publiczna w Werii to jedna z największych bibliotek publicznych w Grecji. Podejmuje ona wiele działań związanych zarówno ze współpracą europejską, jak i z promocją czytelnictwa. Szczególnie godną uwagi i polecenia inicjatywą zrealizowaną przez tę bibliotekę pod koniec 2008 roku są „Magiczne Pudełka” (ang. Magic Boxes), doskonały sposób aranżacji przestrzeni bibliotecznej pod kątem najmłodszych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*