PCSS dołącza do OPF

PrintPoznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) przyłącza się do inicjatywy Open Planets Foundation (OPF).

“PCSS wnosi do społeczności OPF nowe kompetencje i narzędzia” – wyjaśnił Ed Fay, dyrektor wykonawczy OPF. “To instytucja rozwijająca dArceo, które jest oprogramowaniem do długoterminowego przechowywania danych. Jest ono obecnie używane przez szereg polskich instytucji do ochrony własnych zbiorów cyfrowych. W ramach współpracy z OPF, PCSS udostępni dArceo jako pakiet open-source. Dodatkowo, PCSS wprowadzi ulepszenia w oprogramowaniu FITS (http://projects.iq.harvard.edu/fits), które jest powszechnie używane zarówno przez członków OPF jak i wiele innych instytucji na świecie”.

Cel przystąpienia PCSS do OPF przedstawił Tomasz Parkoła, specjalista w zakresie długoterminowego przechowywania danych oraz członek Zespołu Bibliotek Cyfrowych PCSS: “Naszym celem jest doskonalenie umiejętności oraz współdzielenie wiedzy i narzędzi w ramach społeczności zajmującej się ochroną zbiorów cyfrowych. Jesteśmy szczególnie zainteresowani tworzeniem innowacyjnych rozwiązań, badaniem nowych idei oraz realizacją zaawansowanych projektów.”

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jest publiczną instytucją ICT o charakterze badawczo-rozwojowym. PCSS realizuje wiele projektów w zakresie ICT, włączając w to prace nad sieciami komputerowymi, przechowywaniem danych, wielkoskalowymi obliczeniami oraz innowacyjnymi aplikacjami i usługami sieciowymi. PCSS już od kilku lat prowadzi prace w zakresie długoterminowego przechowywania danych.

PCSS staje się 19. członkiem OPF, dołączając do grupy instytucji pracujących nad rozwiązaniami dla długoterminowego przechowywania danych. W ramach OPF współpracują takie instytucje jak biblioteki, archiwa, instytucje badawcze, uniwersytety, oraz dostawcy usług.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*