Podsumowanie 2. edycji kursów e-learningowych FBC

Wraz z końcem stycznia zakończył się trwający od początku października cykl szkoleniowy kursów e-learningowych dostępnych w portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych. Kursy „Współpraca z Europeaną” oraz „Cyfrowe repozytoria dla małych instytucji kultury” spotkały się z dużym zainteresowaniem. Kurs dotyczący Europeany przyciągnął dokładnie 100 osób natomiast na drugi omawiający tematykę digitalizacji i bibliotek cyfrowych zarejestrowało się 128 uczestników. Każdy z nich mógł uzyskać oprócz wiedzy również certyfikat potwierdzający udział w kursie i zdobyty wynik. Warunkiem uzyskania certyfikatu było pozytywne zaliczenie testów, oba kursy to razem 11 testów i ponad 255 pytań (57 w pierwszy i 198 w drugim). W sumie wystawiliśmy 78 certyfikatów: 27 dla uczestników kursu o Europeanie i 51 dla kursu na temat repozytoriów cyfrowych (z czego 31 w tej edycji). Gratulujemy wszystkim, którym udało się przebrnąć przez wszystkie testy ;-).
Keene High School (old) Graduating Class of 1875, Keene, New Hampshire

Osoby, które ukończyły kurs zostały poproszone o dokonanie jego oceny. Każdy z tematów kursu podlegał ocenie w skali od 1 do 5, zebraliśmy również indywidualne uwagi na temat treści.

Pierwszy temat kursu „Współpraca z Europeaną” – „Rzut oka na Europeanę” uzyskał średnią ocenę 4.71, a drugi temat „Techniczne aspekty Europeany” ocenę 4.24. Uwagi krytyczne dotyczyły przede wszystkim bardziej technicznych fragmentów kursu – uczestnicy prosili o jeszcze więcej praktycznych przykładów. Obiecujemy poprawę 😉 Większość uwag była jednak pozytywna, uczestnicy pisali w ankietach, że kurs bardzo pomógł w rozwoju umiejętności, które mają zastosowanie w ich codziennej pracy. Cytując jedną z uczestniczek:

„Kurs był bardzo bogaty w wiadomości. Temat pierwszy został przedstawiony w bardziej atrakcyjny i przyswajalny sposób, niemniej informacje zawarte w drugim okazały się niezwykle przydatne i ciekawsze 🙂 Wasze kursy spełniają oczekiwania i są bardzo konkretne. Cieszę się, że mogłam w nich uczestniczyć.”

Bardzo nas to cieszy i obiecujemy, że będzie jeszcze lepiej ;-).

Jeśli chodzi o kurs „Cyfrowe repozytoria dla małych instytucji kultury”, najwyżej ocenianym tematem było „Wprowadzenie do digitalizacji” z notą 4.77, natomiast najniższą ocenę (4.57) uzyskał temat „Tworzenie kolekcji cyfrowych”. Z opinii krytycznych, które zdobyliśmy należy wspomnieć o ujednoliceniu punktacji w quizach. Część ankietowanych stwierdziła że niepotrzebną była drobiazgowość w opisie programów, dla innych uczestników była to jednak zaleta. Pozytywne komentarze pojawiały się zarówno w ankietach jak i w mailach od uczestników np.:

„Jest to bardzo dobry kurs. Przygotowany w przystępny sposób. My przygotowujemy się do uruchomienia repozytorium i taka wiedza jest niezbędna”.

Zakończenie tego cyklu szkoleniowego wiąże się zamyknięciem możliwości zapisu dla nowych uczestników. Korzystać oraz powracać do kursu mogą osoby zarejestrowane, które już uczestniczyły w kursie. Wydawanie certyfikatów ukończenia wstrzymujemy do połowy marca kiedy to uruchomimy kolejny cykl szkoleniowy. Kursy zostaną zaktualizowane i wzbogacone o wszystkim będziemy Państwa informować.

Autorzy wpisu: Bogna Wróż, Adam Dudczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*