Europeana udostępnia OpenSearch API przy współpracy z PCSS jako pilotażowym partnerem

28 lutego Europeana udostępniła oficjalnie swoje API zgodne ze standardem OpenSearch. Dzięki temu zewnętrzne aplikacje i serwisy internetowe mogą przeszukiwać informacje zgromadzone w Europeanie i udostępniać wyniki takiego wyszukiwania na swoich stronach. Prace nad API Europeany prowadzone były już od kilku miesięcy, a w drugiej połowie zeszłego roku, po konferencji Europeana Open Culture, Fundacja Europeana rozpoczęła współpracę z instytucjami zainteresowanymi testowaniem i pilotażowym wykorzystaniem API. Wśród tych instytucji znalazło się również Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

W ramach pilotażu API Europeany w PCSS opracowane zostały dwa komponenty:

Więcej informacji na temat API Europeany można znaleźć na stronach Europeany. Poza informacjami technicznymi jest tam też przykładowa galeria aplikacji wykorzystujących to API. Znajdują się tam również informacje o komponentach opracowanych przez PCSS.

Wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem interfejsu OpenSearch Europeany gorąco do tego zachęcamy i zapraszamy do lektury artykułu, w którym opisaliśmy nasze doświadczenia z tym API. Jednocześnie przypominamy, że Federacja Bibliotek Cyfrowych również posiada tego typu interfejs. Jest on publicznie dostępny, a jego aktualna dokumentacja znajduje się na stronach FBC.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*